• Kultura, głupcze!

  Kapela ze Wsi Warszawa: Nowoczesna tradycja


  Kapela ze Wsi Warszawa - NORD
  RECENZJA

  Trudno oprzeć się wrażeniu, że w polskiej muzyce do łask wraca folk. Łączony z nowoczesnością, wyrazistymi bitami, ale mocno osadzony w tradycji słowiańskiej zyskuje wielu słuchaczy. Przykłady takich wykonawców jak Żywiołak, Gooral czy Kapela ze Wsi Warszawa tylko potwierdzają tę teorię.

  A Kapela stanęła, wydawałoby się, na rozdrożu – zespół opuścili dotychczasowi liderzy – Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. Nowy album jednak powstał i jest bardzo równy, spójny i interesujący.
  Od razu wyjaśnię, że nie znam się na muzyce folkowej, etnicznej, opartej na klasycznych ludowych melodiach. Nie słuchałem też wcześniej zbyt wiele Kapeli ze Wsi Warszawa. Dlatego NORD mogę oceniać tylko z perspektywy laika – słuchacza, do którego tego typu muzyka przemawia lub nie. Powiem jedno – przemawia.

  Od pierwszych dźwięków album kojarzy mi się z zimnym, górskim klimatem Tatr. „Góralskie” motywy wzmacniają też wielogłosowe wokale. Niemal skandynawski chłód bijący z dźwięków instrumentów stanowi doskonałe uzupełnienie. Czy może to wokale są uzupełnieniem tej niezwykle bogatej muzyki? 

  Rzeczywiście – instrumenty wykorzystywane są tu w pełnej krasie. W wielu utworach słyszymy istną ścianę dźwięków. Grają skrzypce, flażolety, akordeon. Zestawione są one z nowoczesną, przystępną aranżacją i momentami elektronicznymi brzmieniami, co naprawdę stanowi dobre połączenie – tradycja łączona z nowoczesnością.


  Wspomniałem wcześniej, że NORD to spójny album, ale moim zdaniem utwory na nim zawarte podzielić można na dwie grupy – bardziej rozbudowane, niespieszne z przewagą instrumentów (Musiałaś Ty Dziewce – chyba jeden z najlepszych utworów na płycie, Gospodynie, Step Owy) i te krótsze, w których dominują wokale. Świetny nastrój wprowadza Kujawiak Czart, a Grajo Gracyki idealnie nadawałby się do słuchania podczas czytania Wiedźmina.

  Efekt współpracy Kapeli ze Wsi Warszawa ze szwedzką grupą Hedningarna sprawił, że otrzymaliśmy chłodny, spójny i bardzo dobry album. Słuchajcie, bo na polskiej scenie muzycznej to rarytas.

  zdjęcia: http://www.merlin.pl , http://www.students.pl

  0 komentarze :

  Publikowanie komentarza