• Kultura, głupcze!

  Oscary 2015  W poprzednich latach miałem całkiem niezłą skuteczność, jeśli idzie o zgadywanie wyroków Amerykańskiej Akademii Filmowej. (2012, 2013, 2014) Spróbuję i tym razem. Wielu filmów nie oglądałem, więc i kategorii podsumuję niewiele.

  Najlepszy film
  Nie oglądałem tylko „Selmy”, bo i nie było jeszcze w Polsce i nie bardzo mi się chce.
  Wysoki jest poziom tegorocznych filmów nominowanych w najważniejszej kategorii. Świadczy o tym fakt, że najniższa ocena spośród nominowanych, to 7 i to przyznana „Birdmanowi”, który dla wielu jest najlepszym obrazem z tego grona. I myślę, że ten właśnie film będzie najgroźniejszym rywalem dla zwycięzcy – „Boyhood”. Doceniona zostanie ogromna, dwunastoletnia praca nad jednym dziełem. Ten obraz ma wszystko, czego potrzeba do Oscara, a na dodatek aktorzy nie musieli być charakteryzowani, bo naprawdę starzeli się na ekranie. Ja statuetkę przyznałbym genialnemu „Grand Budapest Hotel”, ale nie wydaje mi się, żeby podobnie postąpili członkowie Akademii. „Whiplash” też był świetny, ale szans w tym wyścigu nie ma. Nie wygra „Snajper”, kompletnie bez szans jest też „Gra tajemnic”, a „Teoria wszystkiego” to bardzo dobra, ale jednak tylko biografia, która Oscara również nie zdobędzie.

  Wygra: Boyhood.
  Oscar od KURTULI: Grand Budapest Hotel


  Najlepsza pierwszoplanowa rola męska
  Na pewno nie Steve Carell, który gra na granicy kiczu. Pozostałe cztery role są naprawdę fantastyczne. Bardziej subtelne (Bradley Cooper, Benedict Cumberbatch) i mniej (Eddie Redmayne, Michael Keaton). Walka rozegra się między dwoma ostatnimi, zdobywcami Złotych Globów. Dla mnie sprawa jest oczywista – wygrywa odtwórca roli Stephena Hawkinga. Co zrobi Akademia? Odnoszę wrażenie, że jednak minimalnie bardziej docenią Keatona. No i będzie to prawdziwie hollywoodzka historia – kiedyś Batman, później zapomniany, teraz powraca grając siebie – byłego superbohatera, którego sława już przebrzmiała.

  Wygra: Michael Keaton
  Oscar od KURTULI: Eddie Redmayne

  Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
  Nie mam pojęcia, zbyt wielu filmów nie oglądałem. Mogę tylko zgadywać, że będzie to Marion Cottilard o której dużo się mówi w kontekście Oscara. Jak nie ona, to Juliane Moore.


  Najlepszy aktor drugoplanowy
  Nie mogę ocenić Roberta Duvalla, więc wykreślam go z dywagacji.
  Jeśli więc nie wygra Duvall, największe szanse mają Edward Norton i J.K. Simmons. Dla mnie bezsprzecznie wygrywa Simmons, który jest najjaśniejszym punktem „Whiplash”. Norton miał jednak dużo łatwiejszą rolę, napisaną tak, że jak się ją zagra z odpowiednim ADHD, to ludzie będą zachwyceni. Ale nie jest to ani najlepsza kreacja tego aktora, ani nawet najlepsza kreacja w tym roku.

  Wygra: J.K. Simmons.
  Oscar od KURTULI: J.K. Simmons.

  Najlepsza aktorka drugoplanowa
  Podobnie, jak w pierwszoplanowej kategorii kobiecej zbyt wielu filmów nie widziałem, żeby wydać werdykt, ale zdaje się, że największe szanse ma Patricia Arquette za „Boyhood”.

  Najlepszy reżyser
  Nie wiem, jakim cudem znalazł się tu Bennet Miller, który „Foxcatcherem” zrobił spory krok w tył. Nagrodzona powinna zostać jedna z wielkich wizji – albo ekscentryka Andersona albo tytana Linklatera

  Wygra: Richard Linklater
  Oscar od KURTULI: Po połowie dla Wesa Andersona i Richarda Linklatera


  Najlepszy scenariusz oryginalny
  No tutaj już musi wygrać Wes Anderson! Przecież jego projekt to tak czysto autorska wizja, że należy ją docenić i jednak scenariuszowo bije wszystkich na głowę. Mocny w tej kwestii jest również „Birdman”, ale może się okazać tak, że Akademia oszaleje zupełnie na punkcie „Boyhood” i przyzna mu również statuetkę za scenariusz. „Wolny strzelec” i „Foxcatcher” – nieporozumienia.

  Wygra: Birdman
  Oscar od KURTULI: Grand Budapest Hotel

  Najlepszy scenariusz adaptowany
  I bądź tu mądry. Filmu Paula Thomasa Andersona nie widziałem, pozostałe cenię. Każdy z tych filmów na tę statuetkę zasługuje. Ale jeśli już musiałbym wybierać…
  Wygra: Teoria wszystkiego
  Oscar od KURTULI: Teoria wszystkiego


  Najlepszy film zagraniczny
  I tu będziemy się cieszyć, bo „Ida” wygra. Ma doskonałą kampanię w Stanach, szeroką publiczność za oceanem, większość członków Akademii widziało ten film, zebrał już większość ważnych nagród, poza Złotym Globem. Z wyprzedzeniem pokazuję wam, jakie będą reakcje na wygraną.

  Wygra: Ida
  Oscar od KURTULI: Ida (bo mówiłem, że warto kibicować)

  Najlepsza piosenka:
  Wygra: Lego Movie
  Oscar od KURTULI: Lego Movie

  Poza tym trzymajmy kciuki za Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego w kategorii „zdjęcia” oraz za oba polskie filmy w kategorii „krótkometrażowy film dokumentalny”. 

  Weryfikacja moich przewidywań już w poniedziałek nad ranem! A co wy sądzicie? Kto wygra w poszczególnych kategoriach?

  zdjęcie: http://www.newyorker.com , http://www.movieweb.com , http://www.news.com.au , http://www.hollywoodreporter.com , http://www.theguardian.com

  2 komentarze :

  1. Anderson musi wygrać, jest wspaniały. A w drugoplanowej męskiej roli trzymam mocno kciuki za Roberta Duvalla, bo był wyśmienity w filmie "Sędzia".
   Będziesz oglądał galę rozdania Oscarów na żywo na jakimś zagranicznym streamie? Mógłbyś podać link, jeśli masz jakiś zaufany i wypróbowany? ;)

   OdpowiedzUsuń
  2. Christian Louboutin Sneaker is a good choice for you or as gift to your friends,in the exquisite design show the unique style.The design could make your feet breathe freely and more fashional. http://www.clsneakersmall.com
   Christian Louboutin Sneakers Louis Pik Pik Mens High Top Leather Black
   Christian Louboutin Sneakers Louis Pik Pik Mens High Top Leather Bronze
   Christian Louboutin Sneakers Louis Spikes Mens High Top Leather Gun Color
   Christian Louboutin Sneakers Louis Black Spikes Mens High Top Denim Black

   OdpowiedzUsuń