• Kultura, głupcze!

  Dziesiąta rocznica katastrofy lotu 815 Oceanic Airlines


  Rekonstrukcja katastrofy lotu 815.


  Mieli plany, marzenia, czekające na nich rodziny. Byli lekarzami, skazańcami, biznesmenami, turystami. To już dekada. Dziesięć lat od najgłośniejszej katastrofy lotniczej świata – katastrofy lotu 815 linii Oceanic Airlines z Sydney do Los Angeles, w której zginęło 318 osób.  Doktor Jack Shephard do Australii poleciał w poszukiwaniu swego ojca. Odnalazł go martwego i postanowił przywieźć jego ciało z powrotem do Los Angeles. W taki właśnie sposób znalazł się na pokładzie samolotu linii Oceanic.

  Dr Jack Shephard.

  Jack Shephard, po odprawie przy bramce numer 23, usiadł na miejscu 23B w Boeingu 777. Dokładnie o 14:15, 22. września 2004 roku, samolot oderwał się od pasa startowego w Sydney. O 22:42 rodziny czekające na lotnisku w Los Angeles miały zobaczyć lądującą maszynę ze znakiem Oceanic Airlines. Niestety, nigdy to nie nastąpiło. Po sześciu godzinach od startu kontrolerzy lotów stracili kontakt z pilotami, a samolot zniknął z radarów.  Zdjęcie jednego z podróżnych na kilka minut przed wejściem na pokład samolotu Oceanic.

  Według relacji Jacka Shepharda, po niemal ośmiu godzinach lotu, samolot wpadł w turbulencje. Po kilku minutach, zawirowania były ogromne, a samolot przełamał się na pół i spadł do oceanu. Jackowi oraz  siedmiu innym osobom udało wydostać się z wraku, nim ten zatonął. Po spędzeniu niemal całego dnia w wodzie, ocean zniósł ich w kierunku wyspy Membata. 

  Logo linii Oceanic Airlines, która po katastrofie lotu 815 zawiesiła swoją działalność.

  Choć Jack Shephard jest doskonałym lekarzem, nie był w stanie uratować dwójki innych rozbitków – Boone Carlyle oraz Libby Smith, którzy zmarli z powodu odniesionych podczas katastrofy obrażeń. 

  Około 75 dni od katastrofy, doktor Shephard odebrał poród Kate Austen, która w momencie katastrofy była w szóstym miesiącu ciąży. Niecały tydzień później, przypadkowo utonął kolejny z ocalałych z katastrofy rozbitków – Charlie Pace, gwiazda rocka i zespołu Driveshaft. 

  Charlie Pace, jeden z liderów zespołu Driveshaft - ofiara katastrofy lotu 815.

  Po 103 dniach od katastrofy w wyspę uderzył tajfun, który nieoczekiwanie przyniósł rozbitkom ratunek. Do brzegu wyspy Membata dotarła łódź, w której były zapasy jedzenia. Sześciu rozbitków, nie widząc innej drogi ratunku postanowili wykorzystać dar od losu, aby wypłynąć w poszukiwaniu pomocy. Po pięciu dniach dotarli na sąsiednią wyspę – Sumbę, gdzie zostali sfotografowani przez lokalnych mieszkańców, a następnie uratowani po 108 dniach od katastrofy samolotu Oceanic. 

  Po przylocie do Los Angeles, Szóstka Oceanic stała się jednymi z najbardziej popularnych ludzi na świecie. Proces Kate Austen, która w samolocie była eskortowana przez szeryfa za swoje przestępstwa, śledziły miliony. Sun-Hwa Kwon, Koreanka, zakupiła większą część firmy swojego ojca i prowadziła biznes. Sayid Jarrah, uczestnik wojny w Iraku, spotkał się ponownie ze swoją ukochaną Nadią oraz stał się członkiem elitarnego klubu golfowego. Gorzej potoczyły się losy Hurley’a Reyesa, który po szaleńczej jeździe samochodem, został aresztowany i osadzony w placówce psychiatrycznej. 

  Frank Lapidus, który miał pilotować lot 815.

  Ponad dwa miesiące od katastrofy, wrak samolotu został przypadkowo odnaleziony przez załogę statku Christiane I przy indonezyjskiej wyspie Bali. Obraz zatopionej tylnej sekcji samolotu został pokazany we wszystkich najważniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych, jednak Frank Lapidus, który miał pilotować feralny lot 815 wysnuł teorię, że podmieniono ciało pilota. Poza tym wśród Szóstki Oceanic pojawiły się konflikty i nieporozumienia, które pod znakiem zapytania postawiły wiarygodność ich historii. To doprowadziło do wielu teorii spiskowych, które dziś jednak należy odstawić na tor boczny i uszanować pamięć 318 osób, zmarłych w jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych w historii świata.

  Samolot linii Oceanic znaleziony przy wyspie Bali.

  zdjęcia: http://www.lostpedia.wikia.com

  4 komentarze :