• Kultura, głupcze!

  10 piosenek Disney'a lub z Anastazji :)  Należy uprzedzić nieświadomych: ten blog JEST SUBIEKTYWNY, autorzy są ZAANGAŻOWANI EMOCJONALNIE, a czytelnicy muszą się z tym pogodzić. Tak, wiem. Niesamowite odkrycie.

  Ponieważ Dzień Dziecka na kurtuli trwa, prezentujemy Wam dalszy ciąg wspomnień (czasem wcale nie tak odległych). Trzyosobowe jury (do współpracy zaprosiliśmy niezależną, zakochaną w Disney’u Żanetę), po emocjonującym głosowaniu wybrało 10 piosenek. Nie, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że te konkretne są najlepszymi. Chcemy jedynie podzielić się tymi najbardziej przez nas zapamiętanymi.   10.  „Kolorowy wiatr” Edyta Górniak 


  Piosenka uwielbiana przez dziewczyny zakochane w losach Pocahontas i Johna (1995). Edyta Górniak wykonała ten utwór w swoich najlepszych latach. Polska wersja została doceniona przez amerykańskich producentów. Również teledysk, nagrany bez wiedzy o wyglądzie rysowanej Indianki, okazał się zaskakująco trafny. Wysoki wokal naszej artystki stał się inspiracją dla wielu młodych dziewcząt, które na jej wzór nie mogą zaprzestać wycia (w księżycową noc). 

  9. „Piękna i Bestia” Krystyna Tkacz


  Piękna piosenka pięknie obrazująca syndrom sztokholmski. Trzeba przyznać, że Pani Imbryk ze swoim synkiem Bryczkiem są po prostu uroczy. Tak samo utwór – prosty w swoich założeniach, ale obrazujący główne przesłanie bajek Disney’a, czyli „podążaj za głosem serca”. 

  8. „Kiedy nadejdzie  noc” Henryk Machalica


  Utwór wybrany ze względu na wątki komiczne i genialne wykonanie Machalicy. Wiem, że nie jest to ranking oceniający walory muzyczne, a bardziej emocjonalne przesłanie. Jednakże nie sposób nie docenić kunsztu wykonania połączonego z animacją. „Anastazja” (1998) to bajka mniej popularna, choć nie mam pojęcia dlaczego. I muzycznie, i fabularnie warta jest bliższego zapoznania.

  7. „Na morza dnie” Emilian Kamiński


  Powinni to grac na dyskotekach! Gorące, bałkańskie rytmy, wokal wpadający w ucho i lekkość wykonania powodują, że ciężko nie ruszać pupą. Kamiński, jak zwykle, nas nie zawodzi. „Mała Syrenka” (1998) wiele straciłaby bez jego dubbingu.

  6. „Mężczyzn zrobię z was” Maciej Molęda


  Ta piosenka być może nie zasługuje na tak wysokie miejsce. Jednakże uwielbiam ją i nikt mi nie odbierze radości śpiewania jej za każdym razem, gdy będę miała na to ochotę. „Mulan” uważam za jedną z najbardziej przełomowych bajek w dokonaniach Disney’a. Księżniczka przebrana za mężczyznę, która osiągnęła więcej niż wybranek jej serca – to rzadko spotykane. 

  5. „Pod łapą cały świat” Jan Prochyra, Sebastian Machalski


  „Księga dżungli 2” wbrew pozorom jest bardziej znana od swojej poprzedniczki. Produkcja z roku 2003 odświeża nam tę z lat 60. Przypomina o czasach, w których u Disney’a królował blues i jazz. Ten niezwykle pozytywny utwór wprawia słuchaczy w doskonały nastrój, przywołując wspomnienia o beztrosce dzieciństwa.

  3. Ex aequo: „Marzenie mam” Katarzyna Popowska, Maciej Stuhr, Grzegorz Pawlak, Jacek Czyż oraz „Arabska noc” Krzysztof Tyniec  Oczywiście nasze trzyosobowe jury nie mogło dojść do porozumienia wobec przynajmniej jednego miejsca w rankingu. Bój stoczył utwór z „Zaplątanych” (2010) oraz „Aladyna” (1993). Bajka, jak na nasz wiek, nowa, oraz ta kojarzona z wczesnych lat dziecięcych zajęły to samo miejsce. Pozytywny ładunek przekazywany przez pierwszy utwór zmierzył się z genialnym wykonaniem Tyńca. Tak, kwestia nieporównywalna. Dlatego ocenę zostawiamy czytelnikom. 

  2. „Krąg życia” Joanna Dark


  Tej piosence nic nie było w stanie odebrać miejsca w czołówce rankingu. „Król lew”, przez wielu uznawany za najlepsze dzieło Disney’a, odnotował się również na kartach muzyki. Choć jest to ranking polskich wykonań, grzechem byłoby nie wspomnieć o oryginalnej ścieżce dźwiękowej do tej animacji. Wykonanie „Can you feel the love tonight” Sir Eltona Johna przyćmiewa polską aranżację, dlatego wybór padł akurat na „Krąg życia”. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyny, zapamiętany przez miliony utwór z tej bajki.

  1. „Płynie czas” Katarzyna Skrzynecka


  I oto mamy zwycięzcę. Głosy naszej komisji były praktycznie jednomyślne. Choć jest to już druga piosenka z „Anastazji” proponowana przez nas do bliższego zapoznania, ta wydaje się być wyjątkowa. W rytmie walca (raz, dwa, trzy) odnajdujemy w bajkach z dzieciństwa prawdziwą muzykę. Z całą jej siłą - tak emocjonalną jak i techniczną. Nostalgia przepełniająca ten utwór dotyka również nas, gdy myślimy o minionych latach dzieciństwa. 

  Tak oto targnęliśmy się na próbę podsumowania naszego dzieciństwa w dziesięciu piosenkach. Głupi jesteśmy, wiemy. Nie jesteśmy w stanie zadowolić każdego. Wszyscy mamy odmienny stosunek do bajek/piosenek, inaczej zapadły nam w pamięć. Chcemy zachęcić Was jednak do zbudowania własnych rankingów, w głowach lub komentarzu poniżej. I przypomnienia sobie o czasach, gdy muzyka poruszała nasze serca.

  Przyznaję się do pomyłki - "Anastazja" nie jest bajką Disney'a, a 20th Century Fox. Dlatego początkowy tytuł artykułu uległ modyfikacji, jednak ranking pozostaje niezmieniony. Filmy wytwórni Pixar pominięte zostały celowo - doczekają się jeszcze swoich pięciu minut na kurtuli!


  zdjęcie: http://www.ufkidlit.wordpress.com

  20 komentarze :

  1. popieram ranking nogami i rękoma ! w szczególności wybór piosenek z Anastazji! :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy9/6/13 11:28

   Aaaaaarabska nooooooooooc, jak aaaaaaaaarabski dzieeeeeeeń!!!

   OdpowiedzUsuń
  3. dwa światy z tarzana i ani słowa z herkulesa byłyby gdzieś wysoko w moim rankingu, a tutaj prawie połowy nawet nie znam, całkiem spoko. no i jak można kolorowy wiatr dać na 10miejscu?! poza tym to, co u was wygrało, jest straszne o_O

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. http://www.youtube.com/watch?v=1naIffWCh3U albo to <3

    Usuń
  4. o tak z Anastazji jest najlepsza
   z przyjemnością posłuchałam wszystkich piosenek uwielbiam piosenki Disney są tak bardzo wyjątkowe ^^

   OdpowiedzUsuń
  5. Anonimowy9/6/13 12:28

   Trzyosobowa komisja?

   OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiedzi
   1. przecież jest

    Usuń
   2. A. To przepraszam. Coś mi na Tabie źle widziało ;)

    Usuń
  7. Ja uwielbiam "To będę ja" z "Mój Brat Niedźwiedź" i z drugiej części "Feels like home" (Polska wersja) i bardzo pragnę by wzięto te piosenki pod uwagę w rankingu!! Chociaż tę drugą. Proszę.

   OdpowiedzUsuń
  8. Nie ma nic z żadnej części "Zakochanego kundla" i nic z "Herkulesa"!

   OdpowiedzUsuń
  9. Anonimowy9/6/13 15:18

   Wolałbym ranking filmów Disneya, ale ranking piosenek też fajny. Nie wszystko znałem, nie wszystko pamiętałem, ale odsyłacze zrobiły swoje. Jeśli pokusicie się o ranking filmów, to zjadę Was dopiero wówczas, gdy w pierwszej piątce nie będzie "Dinozaura".
   -zgadnij kto Wasp

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Anonimowy10/6/13 19:07

    Tyranozaurus Rex?

    Usuń
  10. Anonimowy9/6/13 18:14

   Jeszcze "Śpiąca królewna", "Tarzan", "Herkules", "101 dalmatyńczyków" i "Dzwonnik z Notre Dame":)

   OdpowiedzUsuń
  11. Anonimowy11/6/13 00:54

   A czy piosenki z "Małej Syrenki" nie śpiewa przypadkiem Emilian Kamiński?

   OdpowiedzUsuń
  12. Podpisuje się pod wyborem utworów na podium w pełni ("Anastazja" i "Król Lew" to klasyka swojego gatunku). Lista w pełni subiektywna, więc każdy mógłby coś dorzucić od siebie. Sam mam kilka piosenek do wymienienia z marszu. Nie oszukujmy się - jedna dziesiątka to za mało na wszystkie hity. Dobry wybór:)

   OdpowiedzUsuń
  13. Anonimowy24/6/13 23:22

   Pierwsze miejsce powinna mieć piosenka "Z dna piekieł" z Dzwonnika z Notre Dame.

   OdpowiedzUsuń
  14. Anonimowy5/2/16 17:29

   Anastazja to piękna bajka, ale polska wersja jest niczym w porównaniu z oryginalną

   OdpowiedzUsuń